1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. COĞRAFİ İŞARETLERDE DENETİME HIZ VERİLDİ
Pazartesi Şubat 25th, 2019

COĞRAFİ İŞARETLERDE DENETİME HIZ VERİLDİ

Safranbolu ilçemiz ile özdeşleşen “ Safranbolu Lokumu” ve “Safranbolu Safranı”nın denetimleri gerçekleştirildi.
Denetime, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası, Safranbolu Belediyesi, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Safranbolu İlçe Tarım Müdürlüğü, Safranbolu Ziraat Odası , Safranbolu Lokumunun üreticisi ve aynı zamanda tescil sahibi olan Safranbolu Lati Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yetkilisi katıldı. Aynı zamanda coğrafi işaretlerde denetimin önemi konusunda üreticileri bilgilendirmek üzere Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın, Safranbolu Lati Gıda San. ve Ticaret Limited Şirketi’nin coğrafi işaretler danışmanı Özener Patent’in yetkilisi ile katıldı.
Denetim kapsamında, coğrafi işaretlerin tescil belgesinde oluşturulan denetim komisyonu üreticilerle bir araya geldi. Denetim komisyonu tarafından Coğrafi işaretlerin üreticileri yerinde ziyaret edildi ve üreticilere denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildi.
Denetime istinaden Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar; “Dünyanın en iyi korunan 20 kenti arasında gösterilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Safranbolu İlçemiz turizm açısından önemli bir coğrafi konumdadır. Ülkemizde yapılan araştırmada 3.000 üzerinde coğrafi işaretlerimizin ve geleneksel ürünlerimizin olduğu bilinmektedir. Görüldüğü o ki ülkemiz coğrafi işaretler konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. 21.07.2017 tarihi itibariyle 209 coğrafi işaretin tescilli yapılarak koruma altına alınmıştır. Bu kapsamda İlçemizin adı ile özdeşleşen coğrafi işaretlerimizden biri olan “Safranbolu lokumu” mahreç işareti ile, “Safranbolu Safranı” ise menşe işareti ile koruma altına alınmıştır. Gerek mahreç ve gerekse menşe işaret olarak tescili yapılan coğrafi işaretlerimizin bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bizler için önemlidir. İlçemizde koruma kapsamına alınacak coğrafi işaretlerimiz için araştırmalar devam etmekte ve neticelenmesi ile birlikte yeni başvurularımız yapılacaktır. ” dedi.
Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye ÖZENER de konuşmasın da; “Tescilli coğrafi işaretlerin 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre ilk denetim raporları 10 Ocak 2018 tarihine kadar Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması zorunludur. Kanun ile gelen denetimler sonucunda 22.05.2006 tarihi itibariyle koruma altına alınan “Safranbolu Lokumu “ ile “ 21.05.2009 tarihi itibariyle koruması sağlanan “Safranbolu Safranı” ibareli coğrafi işaretlerimizin denetimi gerçekleşmiştir. Denetimde asıl hedef tescil belgesinde ki şartnameye uygun olarak üretim yapan gerçek üreticilerin korunması, Coğrafi işaretin gerçek değerinde satışa sunulması, buna bağlı olarak coğrafi işaretlerin marka değerinin saptanması, bilinçli tüketici profilinin oluşturulması, orijinalinden uzak olan ancak coğrafi işaretin ismini kullanan gerçek olmayan üreticiler ile mücadele edilerek bir mirasın ve tarihi kültürün gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasıdır. Diğer önemli bir husus ise “SAFRANBOLU LOKUMU” ve “SAFRANBOLU SAFRANI”na HAK ETTİĞİ DEĞERİ VEREBİLMEKTİR“ dedi.

Benzer Haberler

Başkandan Mesaj

Etkinlik Takvimi

Duyurular

STSO TV


Etkinlik TakvimiWordPress Image Lightbox Plugin
Metin METE İbrahim TURAN