Safranbolu 7°C

E-imza Aktivasyonu

Mersis’e kayıt olduktan sonra, tescil başvurusunda bulunabilmeniz için e-imza aktivasyonu yapmanız gerekiyor.

Bunun için öncelikle e-imzanın yazılımını yüklemeniz gerekiyor. E-imzayı satın aldığınız şirketin web adresinde bu yazılımı indirebilirsiniz.

E-imza yazılımını yükledikten sonra Java programının da bilgisayarda yüklenmiş olması gerekiyor. Dipnot:  Java sürümünün en az “6 update 20” olması gerekiyor.

Ayrıca bu işlemi en sağlıklı ve hızlı şekilde yapabilmeniz için Google Chrome veya Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz.

KARŞILAŞILAN HATALAR VE ÇÖZÜMLER

* E-imza aktivasyonu yapılırken en fazla yapılan hatalardan birisi e-imza sahibi ile, Mersis’e kayıtlı kişinin aynı olmaması. 12345678901 TC kimlik numaralı kişi adına e-imza alındıysa, yine aynı TC kimlik numaralı kişi adına Mersis’e kayıt olmanız gerekiyor.

* JAVA HATASI

Java’nın son sürümünü yükleseniz bile e-imza aktivasyonu yaparken hata alıyorsanız Java’nın güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için izleyeceğiniz yol; Denetim Masası –> Java –> Security –> Edit Site List –> Add –> https://mersis.gumrukticaret.gov.tr –> Add –> Ok. İşlemleri yaptıktan sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.

* PKCS Wrapper11.dll KOPYALANAMADI HATASI

PKCS Wrapper11.dll dosyasını bilgisayarınızın özelliğine göre indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz;

Windows 32 Bit için tıklayınız.

Windows 64 Bit için tıklayınız.

Dosyayı indirdikten sonra Bilgisayar –> Yerel Disk C –> Windows –> System32 klasörüne kopyalayın. Koplama işlemi bittikten sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.