TURİZM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

30 Mart 2022

Karabük Valiliği Himayesinde, Safranbolu Kaymakamlığının organizesinde Safranbolu turizmine ilişkin ihtiyaç ve sorunların tespiti ile çözüme yönelik eylem planı oluşturulması amacıyla Safranbolu Belediye Başkanlığı, Karabük Üniversitesi, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası, Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı ile Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) işbirliğinde düzenlenen "Safranbolu Turizm Çalıştayı” açılış töreniyle başladı.

30-31 Mart 2022 tarihleri arasında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen “Safranbolu Turizm Çalıştayı”nın açılış törenine Vali Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, STK Temsilcileri, paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri ile panelistler katılrken Odamız adına Çalıştayı Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Sami Acar takip etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan çalıştayda konuşan Vali Fuat Gürel, “ Safranbolu turizmi ile ilgili sorunlarımızı görüşeceğimiz aynı zamanda burada bulunan değerli panelistler bizlere ufuk açacak aynı zamanda görüşleri ile bizlere yön verecek hocalarımızla turizmi konuşacağız. Bu şehir çok önemli bir şehir, ülkemizin en önemli değerlerinden bir tanesi, bu şehri yönetenler ve bu şehirde yaşayanlar 1970'lerden beri hep bu şehri nasıl koruyabiliriz, atalarımızdan aldığımız mirası nasıl taşıyabiliriz düşüncesi ile güzel çalışmalar yapmışlar. Bizlerde, sizlerde ve bu şehirlerde yaşayanlar da aldığımız bu kültür mirasını geleceğe nasıl aktarabiliriz ile ilgili azim ve kararlılığı devam ettireceğiz. Sürekliliği sağlayabilmek burada ki yapıları koruyabilmek için burada yaşayabilmek gerekir. Safranbolu bu anlamda yaşayan bir kent,  hem yaşıyor, hem korunuyor, böyle bir kentin varlığı bizim için büyük bir değer. Safranbolu bizim turizm merkezimiz, ancak ilimizin turizm varlığı sadece Safranbolu ile sınırlı değil, ilimiz doğal güzellikleri ile tarihi güzellikleri barındıran bir kent, bütünsel bir çalışma ile bu değerlerimizi Safranbolu turizmi birleştirmeyi amaçlıyoruz. Eskipazar-Hadrianoupolis kentimiz var, bu sene yapabilirsek burayı ören yeri ilan edip turizme kazandırmak istiyoruz, üç tane önemli yapının üstünü kapatıp turizme açacağız. Diğer taraftan Karabük Kayak Merkezimiz var bu merkez Safranbolu ile beraber düşünüldüğünde burası da bizim için önemli bir değer.  Başka bir noktamız Yenice ilçemiz, burası sadece ülkemiz açısından değil dünyanın orman bakımından, doğal güzellikleri bakımından içinde barındırdığı hayvan ve bitki çeşitliliği açısından önemli noktalardan birisi. Yenice ilçemiz de Safranbolu ile birlikte düşünülebilir, Eflani ve Ovacık ilçelerimizde bu anlamda düşünülebilir. Karabük bir bütün olarak değerlendirildiğinde bir tarafında kültür turizmi diğer tarafında doğa turizmi ve birbirini destekleyecek bir alt yapı oluşturduğumuzda turizm noktasında ileriye çıkabiliriz.

Çoğunluk Safranbolu’da olmak üzere Karabük’te   4 binin üzerinde yatak kapasitesi var, ilimizde yapılacak her etkinlik burada ki alt yapıyı kullanma adına önemli bir değer olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz sene Kültür Turizm Bakanımız Ankara'dan ilimize trenle gelmişti, Bakanlığımızın da bu konu ile ilgili güzel düşünceleri var, Turistik Doğu Ekspresi gibi bir hat oluşturarak Ankara'dan Karabük'e oradan Zonguldak'a bir hat oluşturulabilir mi? çalışması var. Yenice'den Karabük'e tren yolculuğu çalışması önemli bir çalışma hayata geçmesi halinde ilimiz için çok önemli bir kazanım olacak.

Gençlik Spor Müdürlüğümüzün çalışmaları, spor alt yapımızın yeterli ve yerinde olmasından kaynaklı bir kısım etkinlikleri Karabük'te yapıyoruz, bu etkinlikler bile ilimize bir canlılık katıyor. Diğer taraftan Üniversitemiz bünyesinde bir kısım sempozyumlar, etkinlikler gerçekleştiriliyor bu dahi ilimize bir canlılık katıyor. Yani özet olarak il genelinde yapılan bir etkinlik Safranbolu'ya, Safranbolu'da yapılan bir etkinlik ise diğer noktalara etki ediyor. Safranbolu'nun bu kadar iyi bir alt yapısı olmasına rağmen neden yatak kapasitemizi iyi kullanamıyoruz, 2019 rakamlarına göre 318 Bin konaklamamız var bu konaklama rakamına baktığımızda aslında çok iyi bir rakam olmadığını görüyoruz, bu rakamın 500 Binlere çıkarılmasında fayda var elbette bunun için uğraşmak, çalışmak gerekiyor. Safranbolu'ya günübirlik gelen insan sayısı fazla, Tarihi Çarşı'da gezip akabinde hemen ayrılan insan sayısının fazlalığını biliyoruz Safranbolu'ya gelen insanların ilçemizde konaklatılmasına yönelik olarak çalışmalar içerisinde olmalıyız. Bununla birlikte hizmet verdiğimiz sektörü bilerek misafirlerimize turizm kentinde olduklarını hissettirmeliyiz, yatak çarşaflarının değiştirilmesinden, taksici esnaflarımızın davranışlarına kadar Tarihi Çarşı tabelalarına kadar tüm sorunların bizim tarafımızdan düzeltilmesi gerekir. Bizler burada yaşayan insanlar olarak bu işin üzerine gideceğiz, elbette ki esnaflarımızın da para kazanması gerekir, çünkü bir müddet sonra tarihi konaklarımız ayakta kalamayacak, bu sebepten dolayı öyle kaliteli işler ortaya koyacağız ki önümüzdeki süreçte de sizlerin sürekliliği ortaya çıksın.

Aramızda çok önemli panelistlerimiz var, inşallah onlar bize ufuk açacaklar, ama bizimde sorunları çözüm odaklı olarak hayata geçirmemiz lazım. Örneğin trafik sorununun çözülmesi lazım, özellikle yaz aylarında araç park edecek yer bulunamıyor, bırakın araç park etmeyi insanların geçebileceği alan bulmakta zorlanıyoruz, acilen çözüm üretilmesi gerekiyor. Aynı zamanda tanıtım da çok önemli, Turizm pazarlarında tanıtım en önemli noktalardan bir tanesi, kaynağa ihtiyacımız var ama Sivil Toplum Örgütleri veya başka birlikteliklerle iyi bir nokta hedefleyip kaynaklarımızı oraya yönlendirip oralarda çalışma yapmamız gerekiyor.

Çalıştayı düzenleyen başta Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere İl Kültür Turizm Müdürümüz, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Odalarımıza ve buraya kadar gelen sizlere arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalıştay hayırlı olur, turizm sezonu açılmadan önce sorunlara neşter vurmamıza vesile olur.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muharrem Tuna’nın Moderatörlüğünde Türkiye Turist Rehberleri Birliği Suat Tural, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Özgür Aytürk ve Anadolu Turizm İşletmeleri Derneğinden Birol Akman’ın katılımıyla UNESCO Kentlerinde Turizm konulu panel gerçekleştirildi.

Benzer Haberler

Bize Ulaşın

Banka Hesap Bilgileri

VakıfBank (Aidat Tahsilatları Hesabı)
Hesap Numarası:
00158007299069348
IBAN:
TR42-0001-5001-5800-7299-0693-48


Ziraat Bankası (Eflani)
Hesap Numarası: 13348751-5010
IBAN: TR56-0001-0005-0813-3487-5150-10

Garanti BBVA
Hesap Numarası: 1159/6298869
IBAN: TR21-0006-2001-1590-0006-2988-69

Yapı ve Kredi Bankası 
Hesap Numarası1345-55388074 

IBAN: TR32-0006701000000055388074

Türkiye İş Bankası
Hesap Numarası: 7641/000045
IBAN: TR87-0006-4000-0017-6410-0004-55


Türkiye Halk Bankası
Hesap Numarası: 0477/17000003
IBAN: TR31-0001-2009-4770-0017-0000-03


Ziraat Bankası (Safranbolu)
Hesap Numarası: 13348751-5001
IBAN: TR79-0001-0010-1413-3487-5150-01

Copyrights 2019 © Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası
sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi sarman kedi